Loading...
Joanna Murzyn

Joanna Murzyn

A technology activist, Joanna Murzyn’s efforts to establish our well-being and the preservation of natural resources as a priority should be part of the consideration of the future direction of communication and information technologies.


As part of the Digital Ecology Institute, she develops educational programs to raise awareness of the physical dimensions of the Internet and introduces best practices and ethical tools that enable digital well-being and sovereignty.

 

About presentation:

Cyfrowa Ekologia: nadzieja zrodzona w chaosie

W latach 90, kiedy przełączaliśmy kabel z gniazdka telefonicznego do modemu, wszyscy wierzyliśmy, że stoimy u progu wielkiej zmiany, która umożliwi nam wolność słowa, ekspresji i stworzy globalną przestrzeń do wymiany myśli. Sprawy niestety potoczyły się zupełnie inaczej.
Dziś Internet to globalna sieć wzajemnie połączonych ze sobą maszyn, działających w oparciu o określone modele biznesowe oraz relacje pomiędzy ludźmi, a usługami.
Kiedy patrzysz na swój telefon, dostrzegasz jedynie to, co zewnętrzne. Widzisz ekran szczelnie zamkniętej formy, pod której powierzchnią kryje się masa złożonych, skrupulatnie upchniętych systemów, na których polegamy do tego stopnia, że staliśmy się od nich uzależnieni.
Większość aplikacji, z których korzystasz obraca się wokół eksploracji Twoich danych i manipulacji zachowaniami. Funkcjonowanie w tym modelu generuje zapotrzebowanie na dostępność do coraz to większej mocy obliczeniowej, większych zasobów pamięci oraz nieograniczonego transferu danych. Wszystko to, przekłada się bezpośrednio na zwiększenie produkcji urządzeń elektronicznych, co sprawia, że maleją koszty utrzymania jednostki pamięci, a w związku z czym zmniejszają się również potrzeby selektywnego podejścia do tego, co i w jakich ilościach poddajemy procesowi digitalizacji.
Brak odgórnych regulacji i oddolnych proekologicznych postaw w poruszaniu się po Sieci ma bezpośredni wpływ na jej niezwykle wysoki ślad środowiskowy:
  • Sektor ICT jest odpowiedzialny za 3,7% globalnej emisji gazów cieplarnianych
  • Centra danych odpowiadają za 1% globalnego zużycia energii
Dobrnęliśmy do momentu, w którym utrzymanie ogromnych systemów, w ramach których funkcjonujemy, nadwyręża środowisko ekologiczne do granic wytrzymałości. Czas zacząć działać! Nadszedł czas na cyfrową regenerację!