Czym jest debata oksfordzka?

Debata oksfordzka toczy się wokół postawionej tezy, której broni strona Propozycji, mająca za zadanie przekonać Publiczność do słuszności postawionej tezy, natomiast zadaniem strony Opozycji jest podważenie i obalenie tej tezy. Uczestnicy debaty dowiadują się jednak dopiero przed samym wydarzeniem, za którą ze stron będą się opowiadać. Za prowadzenie dyskusji i czuwanie nad przestrzeganiem zasad odpowiedzialny jest Marszałek. Osobą wspierającą Marszałka jest Sekretarz, który czuwa nad czasem i kolejnością wypowiedzi. W debacie oksfordzkiej obowiązuje szacunek i tolerancja. Nieakceptowalne są obrażanie i  wyśmiewanie Mówców strony przeciwnej. Ukoronowaniem debaty jest moment głosowania. Wygrywa ten zespół, który lepiej argumentuje swoją pozycję oraz przekona Publiczność i Lożę Mędrców, czyli grupę ekspertów pełniącą rolę jury.
Uwaga: Debata odbędzie się w języku polskim

Naszą debatę poprowadzi Mariola Czechowska-Frączak, która wcieli się w rolę Marszałka.

W pojedynku na argumenty zmierzą się dwa zespoły Mówców pod przewodnictwem:

 • Piotr Czarnecki – Prezes RAIFFEISEN POLBANK POLSKA
 • Aleksandra Gren – Dyrektor Generalna FISERV POLSKA

Temat debaty: 'ZAUFANIE W BIZNESIE SIĘ OPŁACA'

Loża Mędrców

To grupa ekspertów, która ocenia wystąpienia uczestników i wyłania zespół, który ich zdaniem miał najlepsze argumenty.

Marszałek

Prowadzi całą debatę, przekazuje głos Zespołom, Loży Mędrców i Publiczności oraz nadaje debacie ton i tempo. Marszałek informuje wszystkich uczestników o wyniku pojedynku i przedstawia podsumowanie spotkania.

Debate Secretary

Czuwa nad prawidłowym przebiegiem debaty. Jest odpowiedzialny za pilnowanie czasu wypowiedzi uczestników, który jest odliczany na zegarze. Zapisuje przebieg debaty, a gotowy protokół przekazuje Marszałkowi.

Liderzy zespołów i Członkowie zespołów

Są odpowiedzialni za stworzenie strategii w swoich zespołach oraz decydują, który z Członków Zespołu będzie zabierał głos w pojedynku.

To między nimi odbywa się główna rozgrywka. Dwa zespoły prowadzą między sobą walkę na argumenty, którymi muszę obronić stanowisko swojej strony oraz zbić argumenty przeciwnika.

Loża Mędrców

 • Dr hab. Krzysztof Kalicki
  Dr hab. Krzysztof Kalicki
 • Piotr Witczyński
  Piotr Witczyński
 • Marynika Woroszylska-Sapieha
  Marynika Woroszylska-Sapieha

Marszałek

 • Mariola Czechowska – Frączak
  Mariola Czechowska – Frączak
  Marszałek

Sekretarz debaty

 • Małgorzata Bednarska-Sordyl
  Małgorzata Bednarska-Sordyl
  Sekretarz

Producent Wykonawczy

 • Iwona Mańkowska
  Iwona Mańkowska

Zespół I

 • Aleksandra Gren
  Aleksandra Gren
  Lider Zespołu
 • Agnieszka Sadowska
  Agnieszka Sadowska
 • Paweł Patkowski
  Paweł Patkowski
 • Cezary Smorszczewski
  Cezary Smorszczewski

Zespół II

 • Piotr Czarnecki
  Piotr Czarnecki
  Lider Zespołu
 • Agnieszka Krogulec
  Agnieszka Krogulec
 • Dominika Bettman
  Dominika Bettman
 • Piotr Kabaj
  Piotr Kabaj
Dr hab. Krzysztof Kalicki

PREZES ZARZĄDU DEUTSCHE BANK POLSKA SA ORAZ SZEF GRUPY DEUTSCHE BANK W POLSCE

Do 2002 roku, był Członkiem  Zarządu  Deutsche  Bank  Polska S.A., a  w  latach  1996-1998 I Wiceprezesem Zarządu Banku Pekao S.A. Wcześniej pracował w Ministerstwie Finansów, gdzie do stycznia 1992 r. był Doradcą Ministra  Finansów,  następnie  Dyrektorem  Departamentu  Zagranicznego, a  od  czerwca 1994 r.  Sekretarzem Stanu oraz I Zastępcą Ministra Finansów. W latach 1976-2001 był pracownikiem Katedry Finansów Międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej.

W swojej karierze zasiadał w wielu Radach Nadzorczych, a obecnie jest Członkiem Rady Nadzorczej DB Securities SA, Członkiem Rady Związku Banków Polskich oraz Członkiem Komisji Audytu Związku Banków Polskich.

Jest też Honorowym Prezesem Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz Profesorem w Akademii Leona Koźmińskiego. Jest autor ponad 120 publikacji z dziedziny finansów i bankowości w języku polskim, angielskim i niemieckim.

Piotr Witczyński

Związany z Oracle Corporation od 14 lat. Na początku obejmował stanowisko Dyrektora Konsultingu w Oracle Polska, a następnie przez 3 lata był Dyrektorem Generalnym Oracle Polska. Obecnie Consulting Vice President na Europę Centralną i Wschodnią (ponad 20 krajów, ponad 400 pracowników). Specjalizuje się w zarządzaniu pełnym P&L (sprzedaż i dostarczanie usług konsultingowych).Pracował również w INCENTI S.A. jako Dyrektor ds. wdrożeń w firmie outsourcingu IT, gdzie odpowiadał za wdrażanie technologii i rozwiązań klientów w Data Center oraz w Hogart, gdzie z roli konsultanta awansował na Kierownika Projektu. Po kilku latach został Dyrektorem działu ERP JD Edwards i Działu Business Consulting. Pracował także na Politechnice Warszawskiej, gdzie był asystentem Informatyki na Wydziale FTiMS.

Specjalizuje się w mentoringu dla kierownictwa w obszarach przywództwa, zarządzania zmianą, transformacji i zarządzania ludźmi. W swoim podejściu ceni orientację na cel, dużą dawkę energii i strukturę. Ceni otwartość i pryncypia. Uwielbia trudne wyzwania, które często prowadzą przez dużo krótszą a zarazem ciekawszą drogę do celu.

Absolwent Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki na Uniwersytecie Warszawskim. Uczestnik  m.in. takich szkoleń i programów jak: Project Management (PMI), Zarządzanie sprzedażą (Cap Gemini, Oracle, Managing Consulting Business (Oracle), Mentoring Academy.

Marynika Woroszylska-Sapieha

CZŁONEK RADY NADZORCZEJ BANKU BZWBK ORAZ POLPFARMA S.A.

Marynika Woroszylska-Sapieha jest absolwentką Warszawskiej Akademii Medycznej oraz International Executive Programme INSEAD w Fontainebleau. Przez kilkanaście lat pracowała w Instytucie Kardiologii w Aninie w zespole, który jako pierwszy w Polsce wprowadził wiele nowych technik w kardiologii interwencyjnej i była jedną z nielicznych kobiet w tej specjalności, nie tylko w Polsce ale i za granicą.

W 1994 roku rozpoczęła karierę zawodową w przemyśle farmaceutycznym. Od 1997 do 2016 roku była związana z Grupą Sanofi – jedną z wiodących firm farmaceutycznych na świecie. W latach 2004-2016 pełniła funkcję Prezesa zarządu i Dyrektora Generalnego filii w Polsce.

W latach 2005-2012 była Członkiem Zarządu Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych, a w latach 2012-2014 pełniła funkcję prezesa Zarządu. Piastując stanowisko Członka Zarządu organizacji branżowej, była odpowiedzialna za działania prowadzące do przestrzegania kodeksu etyki, dyrektywy przejrzystości, ochrony praw intelektualnych oraz promocji innowacyjności w Polsce.

Obecnie jest Członkiem Rady Nadzorczej banku BZWBK oraz Polpharma S.A., gdzie pełni również rolę Doradcy Prezesa Zarządu Grupy Polpharma.

Jest mentorem Fundacji Vital Voices – międzynarodowej organizacji pozarządowej, wspierającej rozwijanie potencjału przywódczego kobiet oraz szerzenie idei mentoringu. Jest także członkiem klubu INSEAD Alumni oraz Stowarzyszenia Członków  Francuskiej Legii Honorowej.

Mariola Czechowska – Frączak
Marszałek

Mariola jest Partnerem zarządzającym Mind Partners Specjalizuje się  w budowaniu i wdrażaniu koncepcji zmian kultury organizacyjnej poprzez design thinking, filozofię, psychologię twórczości, coaching i mentoring.

Pracuje i pracowała z najwyższą kadrą menadżerską takich firm jak Castorama, Irena Eris, Johnson&Johnson, Grupa Pracuj, GSK, HP, Leroy Merlin, Microsoft, Maersk, Oracle, Orange, Polkomtel, Raiffeisen Polbank, Saint Gobain, Sanofi-Aventis, Siemens, …

Reprezentuje w Polsce Profesora Davida Clutterbucka – wybitnego stratega z dziedziny HR. Obecnie w ramach rozwoju podjęła studia na Oxfordzie I Haute Ecole de Commerce- “International Program for Executives” w zakresie przywództwa i zmiany na poziomie indywidualnym, grupowym, zespołowym i systemowym.

Zajmowała najwyższe stanowiska menadżerskie w TVP, Berthelsman Music Group, Young&Rubicam.

Małgorzata Bednarska-Sordyl
Sekretarz

Członkini Zarządu Keller Polska, Dyrektor Finansowy Grupy Keller na Europę Północno-Wschodnią, Business Unit Manager Dla Rejonu Europy Północno-Wschodniej.

Od ponad 15 lat współtworzy sukces firmy Keller w Polsce zaczynając  współpracę na stanowisku Kierownika Działu Finansowo – Księgowego, aby zaraz po okresie próbnym zostać prokurentem, a następnie po 11 latach objąć funkcję członka zarządu. Od 2011 roku jest odpowiedzialna za północno – wschodnie kraje Europy w tym Skandynawię, Rosję i Ukrainę. Od niedawna także Kazachstan.

Wcześniej z sukcesem tworzyła początki firm takich jak Saint – Gobain (1994 do 1997) oraz AssiDoman (1997 – 1999), była jednym z pierwszych pracowników tych koncernów w Polsce.

Szczęśliwa mama 2 synów (Aleksandra i Piotra). Ukończyła Akademię Ekonomiczną w Katowicach, a następnie uzyskała dyplom ACCA, jednocześnie dokształcając się na studiach podyplomowych Szkoły Głównej Handlowej. Ostatnio dyplomowany Mentor David Clutterbuck & Mind Partners.

Iwona Mańkowska

Biznes Partner Mind Partners

Iwona zdobyła ponad 20 letnie doświadczenie w zarządzaniu i rozwijaniu zespołów sprzedaży, marketingu i obsługi klienta pracując na stanowiskach Dyrektora Generalnego ds. Sprzedaży w Polsce a następnie jako Dyrektor Sprzedaży na Europę Centralno-Wschodnią oraz Członek Zarządu w ramach międzynarodowej korporacji Maersk Line.
Jako absolwentka Akademii Mentoringu Mind Partners zdobyła umiejętności pozwalające wspierać innych w rozwoju.

Aleksandra Gren
Lider Zespołu

Aleksandra Gren jest Dyrektorem Generalnym i członkiem zarządu Fiserv Polska sp. z o.o., amerykańskiej firmy technologicznej z sektora usług finansowych (NASDAQ: FISV).

Posiada ponad 20 letnie doświadczenie w sektorze technologii bankowych w regionie EMEA (Europe, Middle East, Africa). Karierę zawodową rozpoczęła w Royal Bank of Canada w Kanadzie po ukończeniu studiów na University of British Columbia z zakresu stosunków międzynarodowych (’95). Uzyskała również tytuł MSc na uczelni London School of Economics w Londynie (2000).

W maju 2015 została zaproszona do prestiżowego programu w USA, organizowanego przez czasopismo Fortune w USA, Fortune Most Powerful Woman/US State Department, dla przyszłych globalnych liderek biznesu. We wrześniu 2016 została wybrana w rankingu Top 10 Kobiet w Technologii w EMEA przez Banking Technology Awards w Londynie. Uznana za jedną z 20 kluczowych ekspertek FinTech w Polsce według Raportu „Ekspertki w FinTech” w marcu 2017. Dodatkowo Prezes Rady Fundacji „Vital Voices Poland”, Członek Rady Powierniczej Vital Voices Europe w Londynie oraz mama 4 dzieci.

Agnieszka Sadowska

CZŁONEK ZARZĄDU AGORY S.A.

Od marca 2017 roku wchodzi w skład zarządu Agory. Nadzoruje segmenty Internet i Druk, piony Technologia i Czasopisma, dział BigData oraz działalność telewizyjną.

Jest związana z Agorą od 1999 r. Swoją karierę rozpoczęła jako analityk finansowy, pracowała również w dziale Nowe przedsięwzięcia, odpowiadającym za przejęcia i inwestycje w Grupie Agora, a także była kierownikiem działu Controlling & Business Development.

W latach 2010 – 2013 jako dyrektor zarządzała platformą internetową Publio.pl, zajmującą się sprzedażą e-booków i audiobooków. Stworzyła koncepcję oraz nadzorowała powstanie i działalność serwisu, który po roku od startu znalazł się w czołówce księgarni internetowych z publikacjami elektronicznymi w Polsce.

Agnieszka Sadowska od listopada 2013 r. z sukcesem kieruje rozwojem działalności telewizyjnej w Grupie Agora, w tym współpracą z Kino Polska TV S.A. przy rozwijaniu kanału filmowego Stopklatka TV. Jest członkiem zarządu Stopklatki S.A. i współtworzyła sukces spółki, która w niecałe 3 lata od uruchomienia osiągnęła rentowność. Jednocześnie w ramach struktur Agory S.A. odpowiadała za skuteczne przeprowadzenie Spółki przez proces koncesyjny i pozyskanie koncesji na nadawanie naziemnego kanału telewizyjnego METRO w ramach multipleksu 8 (MUX-8).Współuczestniczyła również w procesie pozyskania przez Agorę inwestora do rozwoju kanału METRO, a później w procesie sprzedaży udziałów w spółce nadającej program stacji.

Jest absolwentką kierunku Finanse i bankowość na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. W 1999 r. uzyskała tytuł MBA w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Ukończyła liczne kursy i szkolenia z zakresu zarządzania i finansów, w tym ACCA, uzyskując status ACCA affiliate.

Paweł Patkowski

DYREKTOR MARKI I KOMUNIKACJI MARKETINGOWEJ W ORANGE POLSKA

W Orange Polska od 2011 roku odpowiedzialny za strategię i komunikację  marek (Orange, Nju.mobile), planowanie i zakup mediów, aktywizację digital oraz działania w mediach społecznościowych.

Poprzednio wicedyrektor Departamentu Komunikacji Marketingowej w Polkomtel. W latach 2001-2007 CMO Adidas Poland. Wcześniej dyrektor marketingu Browarów Brok. W agencji reklamowej Lintas jako account director pracował dla: Unilever, Polkomtel, TP, Castrol, Casio, ING Bank Śląski.

Juror najważniejszych konkursów marketingowych. Zdobywca wielu nagród m.in. Grand Prix Effie i Long Term Marketing Excellence Effie, Mixx Awards, Reklamodawca Roku KTR, Superbrands, Premium Brands, Golden Arrow, Innovation Awards, Impactor. Wyróżniony tytułem CMO Roku 2014 przez Media&Marketing Polska.

Doktor nauk ekonomicznych, absolwent Szkoły Głównej Handlowej oraz Institut Francais de Gestion (MBA). Wykładowca menedżerskich studiów podyplomowych w Katedrze Zarządzania w Gospodarce SGH. Autor książki „Potencjał konkurencyjny marki”.

Cezary Smorszczewski
PREZES ZARZĄDU PRIVATE EQUITY MANAGERS SA

Prezes zarządu, partner zarządzający i jeden z największych akcjonariuszy notowanej na giełdzie Private Equity Managers SA – spółki zarządzającej funduszami specjalizującymi się w inwestycjach w przedsiębiorstwa tzw. cyfrowej gospodarki, działającej głównie w sferze internetu i nowych technologii.Karierę zawodową rozpoczął w 1992 r. jako asystent w firmie prawniczej VinsonElkins, a następnie przeszedł do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG SA). W kolejnych latach był związany z sektorem bankowym, w którym kolejno pracował w biurze inwestycji kapitałowych oraz departamencie kredytowym w Banku Handlowym w Warszawie SA (lata 1994-1995) oraz w Banku Pekao SA, zaczynając na stanowisku zastępcy dyrektora departamentu rynków kapitałowych a kończąc współpracę na stanowisku wiceprezesa zarządu nadzorującego pion bankowości korporacyjnej i międzynarodowej (lata 1995-2004).

Równolegle z karierą  zawodową w latach 1992-1997 kontynuował pracę naukową jako asystent w Instytucie Międzynarodowego Prawa Prywatnego i Handlowego Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2004-2007 odpowiadał za działalność międzynarodową PKN Orlen SA, przeprowadzając największe inwestycje kapitałowe w Czechach i na Litwie. Od 2007 r. zaangażował się jako jeden z założycieli w projekt tworzenia banku Alior, gdzie odpowiadał za operacje, IT i bankowość korporacyjną. Po IPO Banku w 2013 r. rozpoczął własną działalność doradczą na rynku usług finansowych i M&A. W latach 2014-2015 prezes zarządu MCI Management.

Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskał tytuł MBA w Graduate School of Business University of Chicago w USA. oraz odbył podyplomowe studia w zakresie międzynarodowego prawa handlowego w Uniwersytecie Europejskim w Turynie. Był stypendystą rządu szwajcarskiego w Szwajcarskim Instytucie Prawa Porównawczego w Lozannie.

Piotr Czarnecki
Lider Zespołu

Piotr Czarnecki  jest absolwentem Politechniki Warszawskiej na kierunku Organizacja i Zarządzanie. W roku 1994 ukończył studia podyplomowe na Harvard University na kierunku Investment Appraisal and Management, a w 2006 The Columbia Senior Executive Program na Columbia University.

W latach 1990-2002 pełnił menedżerskie funkcje w Polskim Banku Rozwoju, Kredyt Banku, Rabobanku, Telekomunikacji Polskiej oraz był prezesem Zarządu spółki Getin SP S.A., którą z sukcesem wprowadził na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Od 2003r. kieruje jako Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Raiffeisen Bank Polska, a od początku 2013r. połączonym Raiffeisen Polbank. Sprawuje funkcję Przewodniczącego Rady Związku Banków Polskich.

Jest muzykiem (flecistą) i chórzystą z ponad 45-letnim stażem; śpiewał w wielu warszawskich chórach i zespołach kameralnych, ostatnio w męskim zespole wokalnym Des Singers.

Agnieszka Krogulec

Doświadczony ekspert zarządzania projektami, certyfikowany project manager (PMP®, PRINCE2®), mentor, coach i trener biznesu. Od wielu lat blisko związana ze środowiskiem zarządzania projektami i promowaniem dobrych praktyk. Aktywny członek PMI Poland Chapter (PMI PC), Członek Zarządu, od lipca 2016 r. Prezes PMI PC. Asesor konkursu na najlepszy projekt roku w ramach PMI Poland Chapter i International Project Management Association oraz juror Enactus World Cup w Pekinie i w Johannesburgu.

Kilkanaście lat profesjonalnego doświadczenia w różnych sektorach gospodarki (instytucje finansowe, branża paliwowa, telekomunikacyjna, nieruchomości). W ramach pracy w Deloitte realizowała projekty z zakresu optymalizacji procesów biznesowych, fuzje i przejęcia, rozwoju organizacji i pracowników dla klientów z różnych branż w Europie. Kierownik Działu Projektów / Lider PMO  w Departamencie Strategii i Planowania w KIR SA. Obecnie prowadzi projekty wdrożeniowe innowacyjnego rozwiązania w zakresie płatności kartowych dla banków i agentów rozliczeniowych.

Pasjonatka społecznego przywództwa, angażuje się w realizowanie projektów tworzących nową jakość i zmieniających świat na lepszy, zgodnie z jej mottem: Bądź zmianą, którą chcesz widzieć na świecie (Szlachetna Paczka, Project Management Kids Camp, Enactus).

Miłośniczka gór, podróży, odkrywania nowych zakątków świata i kultur oraz tańców latynoamerykańskich.

Dominika Bettman
PREZESKA DS. FINANSOWYCH, CFO, SPÓŁKI SIEMENS POLSKA, PREZESKA FORUM ODPOWIEDZIALNEGO BIZNESU, CZŁONKINI RADY NADZORCZEJ EUROBANKU
Od 20 lat zarządza finansami w Siemens Polska. Nadzoruje wielkie projekty infrastrukturalne w energetyce i kolejnictwie. Ekonomistka, finansistka. Absolwentka Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Advanced Management Program IESE w Barcelonie.
Działa na rzecz etyki i społecznej odpowiedzialności biznesu oraz różnorodności, w tym zwiększenia udziału młodych w działaniu przedsiębiorstw i w życiu publicznym oraz aktywności kobiet w gospodarce. Zainteresowania: zarządzanie firmą i finansami, odpowiedzialne przywództwo, globalne trendy, nowoczesne technologie. Reprezentuje Siemensa w Konfederacji Lewiatan. Członkini Konwentu Doradców Politechniki Warszawskiej. Wchodzi w skład jury Nagrody Naukowej Siemens Polska. Wiceprezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet. Występuje z wykładami poświęconymi zrównoważonemu rozwojowi i etyce w biznesie. W 2014r. wyróżniona w konkursie Sukces pisany szminką w kategorii Korporacja.
Piotr Kabaj
PREZES WARNER MUSIC EASTERN EUROPE ORAZ PREZES ZARZĄDU I DYREKTOR GENERALNY WARNER MUSIC POLAND
Całą swoją karierę związał z branżą muzyczną począwszy od roku 1990, w którym założył „Kompanię Muzyczną Pomaton”. Szybko stała się ona jedną z największych wytwórni muzycznych z polskim katalogiem w Polsce. Zasiadał w zarządach wytwórni takich jak EMI Music Central Europe, Parlophone, a od 2014 roku Warner Music Poland. Współzałożyciel i Wice-Przewodniczący Zarządu Związku Producentów Audio Video od 1991 roku. Prezes DDD – Dużego Domu Dystrybucyjnego – największego dystrybutora fonogramów w Polsce. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Stanford University.